Słownik typera to najczęściej występujące oznaczenia w zakładach bukmacherskich. Absolutne „must know” dla każdego gracza, który chce cokolwiek ugrać w bukmacherce. Wbrew pozorom to nie jest trudne, wystarczy przyswoić.

Słownik typera
Oznaczenia w zakładach bukmacherskich

A

Ako (akumulator, ako, combo, zakład złożony) – zakład składający się z więcej niż jednego spotkania.

B

Back – występuje, stawia się zakład na jedno wydarzenie, czyli tak jak u zwykłego bukmachera.

Bankier – zawodnik bądź drużyna, której zwycięstwo jest według grającego pewne w 100%.

Bookie (bukmacher) – osoba, która ustala kursy na poszczególne spotkania.

C

Combo – patrz: ako.

D

Dog (underdog) – określenie, którego używa się najczęściej w tenisie; jest to zawodnik, który nie jest faworytem kursowym np. Nadal- Federer, kursy:1.5/2.3, dogiem jest w tym momencie typ na Federera. 

E

Ex aequo – łac. na równi, jednakowo. Oznacza, iż dwóch lub więcej zawodników zajęło to samo miejsce.

F

Faworyt – zawodnik bądź drużyna, która, zdaniem bukmachera, ma większe szanse na zwycięstwo. Im niższy kurs ustali bukmacher na dany zespół, tym bardziej jest pewien jego wygranej.

G

Giełda zakładów – miejsce, gdzie użytkownicy robią zakłady między sobą. Na giełdzie gracz sam ustalać i przygotowywać kursy, by mogli je kupić inni gracze, sprzedawać i kupować zakłady, grać w trakcie trwania spotkania.

H

Handicap (pointspread, spread) – zakładem, w którym jedna z drużyn otrzymuje przewagę startową w celu wyrównania szans zespołów – jest to sztuczne wyrównanie potencjalnych sił spotkania pomiędzy drużynami.

Handicap azjatycki – bardziej opłacalny sposób obstawiania zdarzeń od tradycyjnych zakładów, wprowadzony, by rozwiązać problem remisów: są tylko dwa wybory – obstawiamy 1 lub 2.

Head to head – typowanie, który z dwóch podanych zawodników osiągnie lepszy rezultat końcowy: kto zdobędzie więcej punktów, zajmie wyższą lokatę itp

K

Kursy – współczynniki liczbowe podane przy każdej opcji (np. wygranej, remisie, przegranej, itp.). W celu obliczenia wygranej należy pomnożyć kurs przez wniesioną stawkę.

Kursy amerykańskie –  Używane głównie w Ameryce Północnej. Kursy prezentowane są w formie np. +100 i w tym przypadku nasza wygrana (zysk) wyniesie tyle za każde postawione 100$. Gdy jednak przed liczbą znajduje się minus np. -125 , oznacza to, że musimy dokładnie tyle postawić, by nasz zysk wyniósł 100$.  Używane głównie w Ameryce Północnej.

Kursy brytyjskie – brytyjscy bukmacherzy przedstawiają kursy w formie ułamków. Wygrana netto to wynik z pomnożenia stawki i kursu. W przyjętym zakładzie pokazywana jest tylko wygrana netto, czyli stawka pomnożona przez kurs brytyjski. Kwota wypłaty to suma wygranej netto i stawki.  

L

Live betting – możliwość obstawiania w trakcie spotkania. Kursy zmieniają się wraz ze zmianą biegu wydarzeń.

Lay – typ, w którym wykluczamy możliwość zaistnienia danego rezultatu.

Livescore – wyniki spotkań podawane na żywo.

M

Masówka – typ wybierany przez dużą liczbę osób.

O

Oddsmaker – osoba odpowiedzialna za wystawianie kursów na zdarzenia.

Outsider – zawodnik bądź drużyna, która zdaniem bukmachera przegra. Na autsajdera zawsze są wyższe kursy.  

Over – obstawianie, że będzie więcej bramek, punktów w danym meczu niż podana przez bukmachera ilość.  

Overlay – przewaga, którą gracz ma nad bukmacherem. Występuje wtedy, gdy subiektywnie oszacowane prawdopodobieństwo przez gracza jest większe od prawdopodobieństwa wynikającego z kursu bukmachera.

P

Pewniak – patrz: bankier.

Pointspread – patrz: handicap.

Progresja – system gry, który polega na stopniowym wzroście stawki, aż osiągniemy wygraną. Progresją gramy głównie przy stawianiu na remisy w piłce nożnej i hokeju. Przykładowo: wybierasz drużynę piłkarską i stawiasz na jej remisy. W przypadku innego wyniku podwajasz stawkę i stawiasz ponownie na remis tej drużyny w jej kolejnym meczu – i tak do skutku, jakim jest wygrana. Wygrana zwraca nam wszystkie wcześniej postawione stawki, dzięki czemu jesteśmy do przodu.

Push – zakład nierozstrzygnięty.

S

Stawka – suma pieniędzy postawiona na dany zakład.

Spread – patrz: handicap.

Sure bet – „pewny zakład”. Podział zakładów przyjmowanych przez różnych bukmacherów, w którym gracz ma zagwarantowaną wygraną bez względu na wynik spotkania sportowego.

T

Typer – osoba grająca w zakładach bukmacherskich.

U

Underdog – patrz: dog.

V

Value bet –  typ, który według naszych szacunków ma większą szansę zwycięstwa niż według bukmachera.

W

Wygrana brutto – wygrana łącznie z wniesioną stawką

Wygrana netto – wygrana minus wniesiona stawka.

Y

Yield – iloraz czystego zysku (suma wygranych minus suma stawek) przez sumę stawek wyrażony w procentach.  

Z

Zakład last minute – zakład postawiony w ostatniej chwili.

Zakład na miejsce – występuje w wyścigach konnych. Obstawia się, iż faworyt zajmie miejsce od 1 do 3.

Zakład pojedynczy – obstawieni na kuponie jednego zdarzenia.

Poprzedni artykułBlackjack w kasynie
Następny artykułCo by było gdyby gry hazardowe były legalne?
Prawo hazardowe jest nieubłagane, można grać jedynie w legalnych zakładach bukmacherskich. Kasyno internetowe i poker online jest obecnie niedozwolone i grać w nielegalne gry hazardowe nie można.